VIDEO. Ministrul Sănătății a aflat astăzi că la Spitalul din Zalău se dă șpagă la doctori

Mesajul consilierului județean al PSD Sălaj, Alin Demle a făcut mare vâlvă. PSD-istul susținea că a aflat zilele trecute că la Spitalul Județean Zalău se dă în continuare șpagă la doctori.

Informația a fost confirmată și de ministrul Sănătății, Sorina Pintea, care a declarat că a aflat astăzi de la pacienți că în Spitalul din Zalău se dă șpagă la doctori. Ministrul Sănătății a declarat că ar trebui ca pacienții să nu mai recurgă la astfel de gesturi. 

  • Distribuie pe

Comentarii

Exista 25 comentarii pentru acest articol

  1. 2019-06-07 23:24:49

    Ce spaga iau cei care i angajaza pe acesti doctori asistenti infirmieri in diferite spitale din tara se stie????

    un multumit 2019-05-30 15:02:43

    Am avut si eu cu aprox 1 an in urma o problema grava si am ajuns in spitalul din Zalau. Surpriza ! Am fost tratat impecabil incepand cu UPU(si acuma ma mustra constiinta ca nu i-am spus macar un multumesc frumos sefului UPU un medic super nu-i stiu numele chelut dragut plinut si dupa parerea mea deosebit de competent....lunga paranteza) si terminand cu infirmierele de la cardio. Nota 10 pt dna dr. Mosincat(cam prea sobra dupa gustul meu) asistente tratament tratatie curatenie .... nici o spaga! si nu ca n-as fi dat n-am avut la cine. Eu cred ca tine mult de seriozitatea medicului in ce priveste organizarea si disponibilitatea in a se implica pentru pacient. NOTA 10 !

    U.M.F 2019-05-24 22:12:25

    Dece mergeti la urgente cand va doare in cot in loc sa mergeti la policlinica sau la medicul de familie si pe deasupra mai si comentati aiurea ca nu sunteti bagati in seama la urgente sau pe saloane.Pai ce ati vrea ca doctorii si personalul medical sa lase un caz grav pentru ca unii din voi ati baut sau aveti diaree?ar trebuii sa va schimbati mentalitatea si sa aveti respect fata de un cadru medical fie doctor sau personal auxiliar...vorbiti de spaga ?daca un/una " au dat spaga" voi dece dati?si mai vorbiti sa schimbati sistemul?...daca sunteti asa de " scoliti medical cu diagnostice dp net" si le stiti mai bine decat un medic cu ani de studiu atunci tratativa singuri dar sa nu mai aveti atunci pretentia sa aratati cu degetul spre un cadru medical care se lupta cu prostia voastra si face tot posibilul sa va trateze corect iar cand se ajunge in situatii mai naspa da-ti vina pe medici normal doctorul e vinovat nu pacientul care se preface ca asculta sfaturile si prescriptiile medicilor indiferent de domeniu ! Sa va fie rusine !

    2019-05-23 21:49:33

    Peste tot se da in orce spital mergi altfel nu te baga in seama!

    Lorena 2019-05-20 17:19:45

    Din fericire mie nu mi s-au pretins bani în Spitalul Județean am fost internata de mai multe ori. Am fost tratata cu respect (de medici tineri ce-i drept).

    Anonim 2019-05-19 20:30:59

    Au fost cazuri de nasteri si daca nu au avut bani au lasat biata femeie sa moara nu le mai luam apararea sint citiva din astia tineri care nu iau spaga aia batrini au inca microbu in singe sa fim seriosi nu ii lecuieste numa sapa si hirletu sau doctor lutu cum se spune

    Mărioara 2019-05-19 15:00:56

    Așa este să dai șpagă la medic dar și la asistente dar ce mai trebuie să dai și la infirmieră că dacă nu te poți mișca și nu ai pe nimeni acolo putrezesti în pat.

    2019-05-19 13:15:28

    Eu am fost internată la spitalul județean și nu am dat la nimeni nimic am fost foarte bine tratată. Multumesc personalului de la secția de cardiologie a spitalului.

    Jony 2019-05-19 06:43:38

    Stii xa se da spaga la medicipeste tot ....daca nu mori si asa mort cum esti le trebuie

    Maria 2019-05-18 21:39:40

    Nu cer doctorii e adevarat dar daca nu le dai nimic nu te baga in seama nu te trateaza din pacate...am trait pe propria piele asa ceva ..de aceea vorbesc...rusine sa le fie caci au salarii mai mari decat noi si contributia la cas o platim...

    2019-05-18 17:55:31

    Daca nu le dai nimic te cheama la cabinetul particular desi tu ai trimitere prin CAS normal ca acolo trebuie sa platesti

    Cornel 2019-05-18 15:36:15

    Toată lumea vorbește la modul general. Nici un nume de medic nici un nume de pacient nici o sumă nici o data anume. Asa ca prinde hotul scoate-i ochii!

    2019-05-18 13:56:48

    Eu când eram internata la Zalău era o batrana cu mine în salon și vai de ea saraca de câte ori venea medicu la ea făcea glume proaste și spunea sărmana batrana ca trebuie sa vina ficasa la ea și sa meargă la medic sai dea plicu ca altfel nici nu o baga pe fata ei în seama când îl întreba cum ii maicasa... Trist în România asa ii când mergia medic obligatoriu sa ai plicul pregătit ca astfel nu ești băgat în seama întotdeauna va fi asa nu se va schimba nimic😔

    vio 2019-05-18 08:00:11

    cam asa stau lucrurile....toti asteapta ...acum au salarii mari. trebuie facut ceva...

    Cornelia 2019-05-17 22:18:58

    medicul te cheama in birou si deschide sertarul de la birou pe jumatate sa vezi plicurile si sa te provoace sa pui si tu plicul. Nu-ti cere dar iti spune ca nu se poate pana ii dai plicul pe urma se deschid usile.

    Csa 2019-05-17 22:03:09

    Nu putem generaliza . Majoritatea medicilor lucrează fără să ceară șpagă dar merge aparținătorul bolnavului și îl obligă pe medic să primească plicul. Dacă nu vrea gata medicul nu e in stare să vindece bolnavul zic aparținătorii Însă există și medici care deja sunt renumiți prin vânarea pacienților dimineață in policlinica. Nu spun o noutate .

    Aura 2019-05-17 22:00:47

    Serios?Tot pacientul e vinovat?...

    2019-05-17 21:59:06

    Serios?Tot pacientul e vinovat?...

    Fiara 2019-05-17 21:55:19

    Mai faceti vizite pe ne pusa masa si vedeti cu ochi vostri

    2019-05-17 21:52:47

    Ea zice cu mare ușurință să Nu mai dea pacienții şpagă dar dacă Nu dai nu te baga in seama si mori cu zile nimeni nu dă Da placere cu din putinul lor pt ca sa nu fie nenorocit de doctor o cazul unei operații si chiar dacă la dau nu esti sigur ca vei fi tratat cum trebuie pt ca nu le ajunge cît pui in plic

    Fiara 2019-05-17 21:51:39

    Plus ca la urgenta mergi si stai uitat de dumnezeu si nu se uita nimeni plus se fac operati si se infecteaza doar sa le mai dai bani in plus si te mai cheama la cabinetele lor private doar sa le dai bani pe comnsultatii ca la policinica nu isi fac timp sa apara cu scuza ca au urgente...

    Fiara 2019-05-17 21:46:37

    Se da si nu le ajunge ct le di

    2019-05-17 21:27:08

    Pe secția chirurgie sânt campioni unde sânt autoritățile competente ? Nimeni nu face un flagrant ?

    2019-05-17 21:24:52

    Au 15000 mii de lei salariu și nu i satură dumnezeu da se ia tot asa ca inainte